Beselidhja Publishing logoMesazhi i Amosit

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

 

AMOSIT


nga J. A. Motyer
‘Bollėku (begatia, kamja), shfrytėzimi dhe etja pėr fitim, ishin tiparet mė tė dukshme tė shoqėrisė nė tė cilėn Amosi punoi dhe vėzhgoi’.

‘Standartet i kishte marrė lumi. Autoriteti dhe sundimi i ligjit pėrbuzeshin … udhėheqėsit e kombit, ndonėse gjenin kėnaqėsi nė bujėn dhe dinjitetin e posteve tė tyre … dukej sikur po kontribuonin nė shembjen e plotė tė ligjit dhe tė rendit’.

Kėshtu J.A. Motyeri zbulon dhe shpjegon mesazhin shumė tė vlefshėm tė Amosit. Michael Green thotė: ‘Alec Motyer tregon qartė se ka nė gjak frymėn e Amosit. Ai e do profetin nga Teoka dhe pėrpiqet papushim t’i japė peshėn e plotė ēdo fjale tė profecisė. Ai sigurisht ėshtė njė studiues i shquar, dhe nė kėtė drejtim na ka dhėnė vlerėn e tij tė plotė. Por kėtu nuk do tė gjeni njė mesazh tė thatė dhe tė mėrzitshėm akademik, qė haset shpesh nėpėr komentarė.

 

J.A. Motyer ka qenė Drejtor i Kolegjit tė Trinitetit nė Bristol. Ai ėshtė redaktor i titujve tė Dhjatės sė Vjetėr nė serinė e Komentarit tė ri biblik (The New Bible Commentary), si edhe kontribues nė Fjalorin e ilustruar biblik (The Ilustrated Bible Dictionary). Nė kėtė seri komentarėsh ai ėshtė edhe autori i Mesazhit tė Filipianėve dhe Mesazhit tė Jakobit.


 

Pjesė nga Mesazhi i Markut Klikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

 

 

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com