Beselidhja Publishing logoMesazhi i Danielit

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

 

DANIELIT


nga Ronald S. WallacePerėndia kishte lejuar tė paimagjinueshmen qė tė ndodhte. Populli i tij ishte nė internim nė Babiloni. Premtimet e tij dukeshin tė copėtuara. A ishte Perėndia vėrtetė nė komandė? A ishte akoma besnik? A pėrkujdesej akoma?

 Njė i ri, Danieli, i pohon kėto. Kjo kėrkoi pėrpjekje dhe pati koston e vet. Por duke kumbuar pėrmes shekujve tė historisė dhe duke ushtuar nga e ardhmja qė iu zbulua atij, erdhi deklarimi: Zoti ėshtė Mbret – edhe nė Babiloni!

 Disa pjesė tė librit tė Danielit kanė qenė gjithmonė shumė tė njohura – historitė ngazėlluese tė tre njerėzve nė furrėn e zjarrtė, Danieli nė guvėn e luanėve, dhe shkrimet e ēuditshme mbi mur qė kallėn tmerr nė zemrėn e mbretit babilonas. Por pėrtej dramės, lexuesi modern ballafaqohet me profecitė enigmatike pėr tė ardhmen. Ēfarė kuptimi kanė ato? A ishin ato pėr tė ardhmen e afėrt tė Danielit apo pėr tonėn? Ronald S. Wallace i shqyrton kėto vėshtirėsi dhe paraqet sfondin dhe mesazhin e Danielit si pėr kohėn e tij ashtu edhe pėr tonėn.

 

Ronald S. Wallace (Ph.D., Edinburgh) ka qenė pastor nė shumė vende tė Skocisė para se tė bėhej Profesor i Teologjisė Biblike nė Seminarin Teologjik tė Kolumbisė. Ai tani ėshtė nė pension dhe jeton pėrsėri nė Skoci.

 

 

 

Pjesė nga Mesazhi i Markut Klikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

 

 

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com