Beselidhja Publishing logoFamilja

View this page in English ENGLISH

 

Shtėpia botuese Beselidhja po i sjell shoqėrisė shqiptare kėshillat e psikologėve amerikanė mė tė njohur nė fushėn e marėdhėnieve familjare.

Libri i parė i kėsaj serie mbi "marėdhėniet familjare" ėshtė

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell.

"Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd" ėshtė njė best-seller (libėr shumė i shitur) me famė ndėrkombėtare. Nė kėtė edicion ėshtė shtuar edhe njė kapitull shumė i rėndėsishėm mbi trajtimin e zemėrimit tė fėmijės. Pėrveē kėsaj, dr. Campbell shppjegon tri gjėra thelbėsore, tė cilat do ta ndihmojnė fėmijėn tuaj pėr tė gjetur dashur dhe shėndet emocional:

 - prekja fizike

 - kontakti sy mė sy

 - vėmendja e pėrqėndruar

Parathėnia e librit nga Roy dhe Fiona Castl 

Ky ėshtė njė libėr praktik pėr rritjen e fėmijėve, por nė botėn e sotme rritja e tyre ashtu siē duhet, nuk ėshtė gjė e lehtė. Ky libėr trajton ēėshtjet reale tė tė qenurit prind.

Prindėrit nuk janė trajnuar pėr tė qenė prindėr, dhe kėshtu rritja e fėmijėve duket se ėshtė diēka qė bėhet nė mėnyrė tė shkujdesur. Edhe ‘sukseset’ duket sikur ndodhin rastėsisht. Ky libėr do t’i fusė prindėrit nė drejtimet e duhura pėr stilin e sotėm tė jetės.

Autori, Dr. Ros Kampbell, tregon fusha tė ndryshme ku fėmijėt do tė njohin dashurinė e vėrtetė; sidomos pėrmes kontaktit sy mė sy, prekjes fizike dhe ‘vėmendjes sė fokusuar’. Ai na kujton pyetjen ‘A mė do?’, qė fėmijėt duket se e bėjnė shpesh nėpėrmjet mėnyrave tė ndryshme tė sjelljes sė tyre. Ai shkruan me ndjeshmėri pėr disiplinėn dhe vendin e saj nė familje. Dhe i gjithė shkrimi i tij vendoset brenda njė kornize tė krishterė – qė jo vetėm jep pėrgjigje tė rėndėsishme, por edhe mundohet tė gjejė njė mėnyrė realiste pėr tė shijuar njė marrėdhėnie mė tė thellė me fėmijėt tanė.

Ajo qė na tėrhoqi mė tepėr, ishte sinqeriteti i autorit pėr tė treguar jo vetėm parime tė shėndosha, por edhe pėr tė paraqitur se si kanė funksionuar ato nė jetėn e tij familjare. Ai nuk i shmang problemet, por ofron njė rrugėzgjidhje, duke na dhėnė nė tė njėjtėn kohė raste tė dėshtimeve dhe sukseseve tė tij. Qėllimi i librit nuk ėshtė qė tė na dėnojė pėr vendet ku kemi dėshtuar, por qė tė na tregojė rrugėt mė tė mira. Ajo qė bėhet e qartė, ėshtė gėzimi si edhe pėrgjegjėsia e tė qenurit prind.

Dr. Kampbell shkruan si psikiatėr, por stili i tij e eviton terminologjinė mjekėsore dhe flet me gjuhė tė thjeshtė. Ne do t’ju rekomandonim qė ta lexonit kėtė libėr, para se fėmijėt tuaj tė bėhen adoleshentė. Ky ėshtė njė libėr praktik, qė ju ngjall dėshirė pėr ta lexuar dhe rilexuar, ndėrsa fėmijėt tuaj i afrohen viteve tė adoleshencės.

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com