Beselidhja Publishing logoMesazhi i Markut

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

 

MARKUT


nga Donald English


Mesazhi i Markut


Nė shikim tė parė ungjilli i Markut ėshtė njė regjistrim i thjeshtė i shėrbimit tė Jezusit me plot ngjarje, shumė veprim, me njė interes tė madh njerėzor dhe me disa thėnie shumė tė drejtpėrdrejta dhe domethėnėse, shumica prej vetė Jezusit.

Megjithatė nė thelb tė ungjillit ėshtė kryqi dhe kostoja e dishepullimit, qė fokusohen nė pyetjen Kush ėshtė Jezusi, dhe si duhet t’i pėrgjigjen njerėzit atij. Zbėrthimi i Donald English vė nė dukje fokusimin e Markut te besimi, si njė pėrkushtim i plotė dhe i rrėzikshėm ndaj Krishtit, dhe nė misteret e besimit, veēanėrisht pse disa njerėz besojnė dhe tė tjerėt nuk besojnė, madje shkojnė deri nė kudėrshtim.

 Studimi qė Donald English i bėn Markut

    - zbėrthen tekstin e Biblės me saktėsi, nė mėnyrė tė lexueshme dhe joteknike

    - e aplikon atė ndaj ēėshtjeve tė jetės sė pėrditshme

    - ofron njė mjet efektiv pėr shumė pėrdorime

            studim biblik i pėrditshėm  

                pėrgatitje studimi ose predikimi  

                    studim biblik nė grup.


Donald English ėshtė Sekretar i Pėrgjithshėm i ‘Division of Home’ pėr kishėn Metodiste, dhe Shef i Komitetit Ekzekutiv Botėror Methodist. Ai ka qenė dy herė president i Konferencės Metodiste, dhe ėshtė njė orator i mirėnjohur. Nė rininė e tij, ai ka qenė futbollist i shquar nė rrethet amatore, si edhe sekretar udhėtues i IVF (UCCF).


 

Pjesė nga Mesazhi i Markut Klikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

 

 

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com