Beselidhja Publishing logoRreth nesh

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

View this page in English ENGLISH

 

Shtėpia Botuese Beselidhja ėshtė njė shtėpi botuese jofitimprurėse e literaturės sė krishterė, e regjistruar si Fondacion nė bazė tė legjislacionit shqiptar. Ne tregojmė shumė kujdes nė pėrzgjedhjen e librave tė ekuilibruar, qė i pėrkasin drejtimit kryesor tė mendimit tė krishterė dhe qė shmangin qėndrimet ekstreme. Po ashtu, ne i jemi pėrkushtuar pėrkthimit, redaktimit dhe botimit cilėsor.

 

Kredoja jonė e besimit

Kredoja jonė e besimit ėshtė e njėjtė me atė tė VUSH-it.

Ne besojmė nė:

- Shkrimin e Shenjtė si tė buruar nga Perėndia, tė frymėzuar nė mėnyrė hyjnore, tė pagabueshėm, plotėsisht tė besueshėm; dhe nė autoritetin e tij pėrfundimtar nė tė gjitha ēėshtjet e besimit dhe tė sjelljes.

-  Njė Perėndi, qė ekziston pėrjetėsisht nė tre persona, At, Bir dhe Frymė e Shenjtė.

-  Zotin tonė Jezus Krisht, Perėndia i shfaqur nė mish, lindjen e tij nga njė virgjėreshė, jetėn e tij njerėzore tė pamėkat, mrekullitė e tij hyjnore, vdekjen e tij fitimtare dhe shpėrblyese, ringjalljen e tij trupore, ngritjen e tij nė qiell, veprėn e tij ndėrmjetėsuese dhe kthimin e tij personal nė fuqi dhe lavdi.

-  Shpėtimin e njerėzve tė humbur dhe mėkatarė me anė tė gjakut tė derdhur tė Zotit Jezus Krisht, nėpėrmjet besimit dhe jo nga veprat, dhe rilindjen nėpėrmjet Frymės sė Shenjtė.

-  Frymėn e Shenjtė qė banon te besimtari, i cili i mundėson atij tė bėjė njė jetė tė shenjtė, tė dėshmojė dhe tė punojė pėr Zotin Jezus Krisht.

-  Unitetin e Frymės nė tė gjithė besimtarėt, Kishėn, trupin e Krishtit.

-  Ringjalljen e tė shpėtuarve dhe tė humburve; ata qė janė shpėtuar, pėr nė ringjalljen e jetės; ata qė nuk janė shpėtuar, pėr nė ringjalljen e dėnimit.

 

Vizioni ynė

Ne duam t'i shėrbejmė tė gjithė komunitetit tė krishterė nė Shqipėri dhe mė gjerė, duke botuar nė gjuhėn shqipe libra reference, shpjegime tė sakta tė tekstit biblik, libra teologjie, tė cilėt do tė pasurojnė dhe bekojnė jetėn dhe shėrbimin e pastorėve, predikuesve, udhėheqėsve tė kishave shqiptare, tė cilėt do tė jenė mė tė aftė pėr pėrsosjen e shenjtorėve, pėr veprėn e shėrbimit dhe pėr ndėrtimin e trupit tė Krishtit, derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe i njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, nė masėn e shtatit tė plotėsisė sė Krishtit” (Ef 4:12).

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com