Beselidhja Publishing logoPredikimi nė Mal

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

PREDIKIMIT

NE MAL

Kundėr-kultura e krishterė

nga John Stott

 


Mesazhi i Predikimit nė Mal“Ndjekėsit e Jezusit” - shkruan John Stot  - “duhet tė jenė ndryshe nga kisha formale dhe nga bota jofetare; ata duhet tė jenė tė ndryshėm si nga fetarėt, ashtu edhe nga jofetarėt. Predikimi nė Mal ėshtė pėrshkrimi mė i plotė nė tė gjithė Dhjatėn e Re i kundėr-kulturės sė krishterė. Kėtu jepen nga kėndvėshtrimi i krishterė njė sistem vlerash, standartesh etike, pėrkushtimi fetar, qėndrimi ndaj parasė, ambicja, mėnyra e jetesės dhe marrėdhėniet e ndryshme; tė gjitha kėto janė tė ndryshme nga ato tė botės jo tė krishterė. Dhe kjo kundėr-kulturė e krishterė ėshtė jeta e mbretėrisė sė Perėndisė, njė jetė plotėsisht njerėzore, por e jetuar nėn drejtimin hyjnor”.

Nė kėtė analizė tė kujdesshme tė Perdikimit nė Mal, John R. W. Stott zbėrthen saktė tekstin biblik dhe e lidh atė me jetėn e sotme. Mbi tė gjitha, autori thotė se ai dėshiron ta lėrė Krishtin ta bėjė pėrsėri kėtė predikim, kėtė herė ndaj botės sė sotme.


John R. W. Stott ka njė shėrbesė tė gjerė mbarėbotėrore si zbėrthyes i Biblės, orator konferencash dhe si shkrimtar. Njė ndėr librat e tij mė tė shitur ėshtė ‘Bazat e Krishtėrimit’. Nė vitin 1975 ai u bė Rektor i Merituar i Kishės “All Saints Church nė Londėr. Tani ai ėshtė president i ‘Christian Impact’.  

 

 

Pjesė nga Predikimi nė MalKlikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

       

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com