Beselidhja Publishing logoMesazhi i Gjyqtarėve

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

 

GJYQTAREVE


nga Michael Wilcock 

Libri Gjyqtarėt ėshtė njė libėr plot me paradokse. Ai pėrmban disa nga historitė mė tė famshme tė Biblės, dhe disa nga mė tė panjohurat. Libri pėrmban shumė histori qė janė tėrheqėse, por njėkohėsisht ka dhe histori tė neveritshme, kėto mbase mė tė shumta. Mėsimet e tyre janė njėkohėsisht tė thjeshta dhe tė vėshtira. Ato na tregojnė mėkatin mė tė zi tė njeriut, por duke e parė atė nė dritėn e hirit mė tė ndritshėm tė Perėndisė.

Pasi kam predikuar rreth tyre nė vende tė ndryshme pėrgjatė disa viteve, kam arritur nė konkluzionin se ky kontrast i fundit, ėshtė ai qė e pėrmbledh mė mirė mesazhin e librit. Dikush mund t’i vėrė atij titullin qė, dymbėdhjetė vjet para botimit tė Udhėtimit tė shtegtarit, Xhon Buniani ia vuri autobiografisė sė tij shpirtėrore: Hiri qė tepron pėr mėkatarin mė tė madh.

Dua qė kėtu t’u shpreh mirėnjohjen time gjithė atyre qė mė kanė ndihmuar nė kėtė zbėrthim, qoftė edhe duke mė dėgjuar apo duke bėrė komente. Faqja e dedikimit ėshtė njė mėnyrė pėr t’u thėnė faleminderit veēanėrisht motrės sime dhe burrit tė saj, nė shtėpinė e tė cilėve u shkruan kapitujt e fundit, pėr mikpritjen e tyre tė dashur dhe pėr inkurajimin me lutje, nė atė rast dhe nė shumė raste tė tjera.

 

Pjesė nga Mesazhi i Markut Klikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

 

 

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com