Beselidhja Publishing logoMesazhi i Thesalonikasve

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

View this page in English ENGLISH


Mesazhi i

THESALONIKASVE

nga John Stott

 


Mesazhi i Thesalonikasve


Si mund tė na flasin sot dy letra qė iu shkruan njė kishe tė Maqedonisė nė shekullin e parė?

Xhon Stoti beson se letrat e Palit pėr tė krishterėt nė Thesaloniki ofrojnė tre parime kryesore pėr kishat nė fillim tė mijėvjeēarit tė tretė:

- Njė model pėr shėrbesėn, sepse dashuria e Palit pėr kishėn, e mbushur me lutje dhe sakrifica, i sfidon udhėheqėsit e krishterė.

- Njė vizion pėr kishėn lokale, sepse apostulli trajton ungjillizimin, pėrkujdesjen pastorale, standartet etike, bashkėsinė, adhurimin, bindjen dhe shpresėn e sė ardhmes.

- Njė pohim tė besimit tonė, sepse ai i kthehet rishtazi fakteve themelore se ‘Krishti ka vdekur, Krishti ėshtė ringjallur, dhe Krishti do tė vijė pėrsėri’.

 

I karakterizuar nga qartėsia dhe mprehtėsia e zakonshme e Xhon Stotit, ky zbėrthim hedh dritė mbi aspekte tė jetės dhe shėrbesės sė krishterė, qė janė nė qendėr tė qėllimeve tė Perėndisė pėr njerėzit e tij sot.

 

Xhon Stoti ushtron njė shėrbesė mbarėbotėrore si zbėrthyes i Biblės, si udhėheqės misioni dhe si shkrimtar. Ai ėshtė Rektor i Merituar i All Souls Church (Kisha pėr gjithė njerėzit), nė Langham Place, Londėr, dhe President i Christian Impact (Ndikimi i krishterė).

 

Pjesė nga Predikimi nė MalKlikoni kėtu pėr tė lexuar njė pjesė nga ky komentar

       

Mesazhi i Predikimit nė Mal 

Mesazhi i 2 Timoteut

Mesazhi i Zbulesės

Mesazhi i Markut

Mesazhi i Galatasve

Mesazhi i Veprave tė Apostujve

Mesazhi i Thesalonikasve

Mesazhi i 1 Pjetrit

 

Mesazhi i Amosit

Mesazhi i Predikuesit

Mesazhi i Gjyqtarėve

Mesazhi i Danielit

 

 

Portreti i Predikuesit nga John Stott

 

 

SERIA E MARREDHENIEVE FAMILJARE

 

Si t'i tregosh vėrtetė dashuri fėmijės tėnd nga Ross Campbell

 

 

 

Faqja e parė Rreth nesh Seria BFS Librat e Botuar Titujt e Serisė BFS Libraritė Links

 

 

BESELIDHJA Publishing

KP 2907 Tirana    Rmano@albmail.com